Akademia Mały Archeolog

Zapraszam wszystkich na wyjątkowe zajęcia, które są uzupełnieniem lekcji historii. Każde nasze spotkanie przybliży nas do świata starożytnych kultur. Celem kursu jest przeniesienie dziecka w czasie i przestrzeni do czasów faraonów, cesarzy i greckich myślicieli. Takie zajęcia pozwolą najmłodszym zrozumieć nie tylko czasy starożytne, ale i współczesne.

Każde nowe archeologiczne zadanie rozwinie niezwykle manualne zdolności dziecka, skupi uwagę i nauczy logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Te umiejętności są niebywale potrzebne we współczesnym świecie. Ważne jest aby dzieci od najmłodszych lat miały kontakt z archeologią. Dzięki temu będą miały już od samego początku poszanowanie do dziedzictwa kulturowego i zabytków dawnych kultur, w których niejedno dziecko zakocha się bez pamięci. Do zajęć będziemy wykorzystywać nie tylko zdjęcia zabytków, filmy i książki, ale także prawdziwe egipskie bandaże, figurki robione na wzór oryginalnych eksponatów największych światowych muzeów – od Kairu, po Warszawę. Mali odkrywcy poznają pracę prawdziwych archeologów i zasady panujące na wykopaliskach. Zabawa z przeszłością to nietuzinkowy pomysł na wyjątkowo spędzone chwile!

Zajęcia prowadzi Małgorzata Kujawa – dyplomowany archeolog, magister studiów dziennych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii Śródziemnomorskiej, która brała udział w misjach wykopaliskowych na terenie naszego kraju, w Egipcie i Jordanii.

PROJEKT POPIERA:

  • BPCC POLSKO BRYTYJSKA IZBA HANDLOWA – DYREKTOR AGNIESZKA LIBURA
  • INSTYTUT PSYCHOLOGII UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO – DR MARIA KUJAWA
  • INSTYTUT ARCHEOLOGII UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO – PROF. JOACHIM ŚLIWA
  • AFRYKANSKIE KOŁO NAUKOWE UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO – DYREKTOR FILIP KITUNDU

Poniżej przedstawiam opis wybranych zajęć kursu. Zapewniamy wszystkie materiały, glinę rzeźbiarską, autentyczne przedmioty z Sudanu i Afryki, albumy, niespodzianki i poczęstunki dla każdego dziecka. Program obejmuje archeologię Egiptu, Sudanu, Mezopotomii, Anatolii, Jordanii, Ameryki, Grecja, Rzym, archeologia powszechna – Francja, Hiszpania, Anglia, Polska, nauka hieroglifów I PODSTAWY ARABSKIEGO, GRY NA BĘBNACH I TAŃCA AFRYKANSKIEGO

„Spotkania egipskie. Niezwykłe opowieści sfinksa”

Podczas bloku zajęć egipskich spotkamy się nie tylko ze sztuką drobną, ale i architekturą monumentalną. W całym Egipcie nigdy potem, ani nigdy przedtem nie powstało coś tak niebywałego jak piramidy. Wspólnie wybierzemy się na wycieczkę wewnątrz starożytnych grobowców, poznamy najnowsze hipotezy egiptologów, a nawet zbudujemy własną makietę piramidy ( z klocków) według wskazówek starożytnych przekazań historyków greckich. Poznamy starożytne bajki spisane na papirusach egipskich, które spowiły piaski pustyni. Dzieci posłuchają przekazań o śnie faraona Totmesa III w którym władca rozmawia z ogromnym strażnikiem piramid.

„Spotkania egipskie. Jak powstała karta papirusu? Jak wykonać mumię krokodyla?”

Dzięki temu, że Herodot opisał Egipt znamy dokładnie sekret kapłanów z Domu Śmierci, którzy zajmowali się mumifikacją. Przeciętny Egipcjanin nie znał tej sztuki, a dziś wspólnie z nami i Ty możesz stać się strażnikiem niebywałego sekretu. Na zajęciach sami stworzymy mumię krokodyla. Ponadto wykonamy prawdziwą kartę papirusu z łodygi metodą starożytnych Egipcjan.
„Bajki filozoficzne. Historia teatru greckiego. Zabawa w aktorów”

Blok spotkań o starożytnej Grecji przeniesie nas na „skene” amfiteatrów. Wspólnie wykonamy starożytną dekorację i stroje z maskami dla aktorów.
W cyklu spotkań greckich wybierzemy się także do Sparty i posłuchamy opowiadań prawdziwych wojowników i dzielnych kobiet. Będziemy również wykonywać mozaiki rzymskie i lepić naczynia metoda ludzi z neolitu. I wiele, wiele innych!

ZAJĘCIA SĄ DOSTOSOWANE DO WIEKU UCZESTNIKÓW. ZAJĘCIA DLA STARSZYCH DZIECI ZAWIERAJĄ WIĘCEJ INFORMACJI, WPROWADZONE BĘDĄ DYSKUSJE FILOZOFICZNE I ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE. ZAJĘCIA DLA MALUCHÓW UCZĄ PRZEZ ZABAWĘ!